Am fost nominalizată de Luciana să preiau această leapşă. Iubesc filmele, motiv pentru care îi mulţumesc cu tot cu o îmbrăţişare 😀
• Unde îţi cauţi filmul de vizionat?
Uneori mă uit pe IMDb la topuri, alteori prietenii îmi recomandă să mă uit la anumite filme. Cele mai bune recomandări le-am primit de la Florin.
• Cel mai bun film pe anul 2015?
Grea întrebare. Straight Outta Compton, Mad Max Fury Road, The Age of Adaline, Get Hard. Stiluri diferite, dar dacă sunt obligată să aleg, aleg Straight Outta Compton.
• Super-eroul preferat? Dacă tot suntem în era super-hero în cinema.
Roy Harper. Iar imediat după el vin Batman, Green Arrow şi Wolverine.
• Un film necunoscut pe care l-ai desoperit parcă de nicăieri?
Dogville. Deşi e din 2003 şi o are în rol principal pe celebra Nicole Kidman, habar nu aveam de el până anul acesta. Mi l-a recomandat Alexandra într-un moment de cumpănă şi s-a dovedit a fi unul dintre cele mai bune filme. Scenariul este de nota 20, actorii sunt buni, realizarea în sine… e mai greoaie. Dar merită! Un film de văzut mai ales atunci când sunteţi dezamăgiţi de tot ceea ce se întâmplă în jur.
• Care ar fi sfatul pentru o recenzie de film bună?
O recenzie bună este o recenzie care nu-mi dezvăluie punctul culminant şi tot ceea ce se întâmplă apoi. Poţi să-mi povesteşti cum începe filmul, care e ideea de la care porneşte, primele 5-10 minute şi cam atât. Nu-mi place să văd un film care ştiu cum se termină, dispare tot farmecul.
• Ce personaj ai vrea să întâlneşti din lumea filmelor?
Luciana are dreptate. Asta e cea mai grea întrebare din toată leapşa! Iar răspunsul este… Roy Harper ♥
• Ce părere ai despre cinematografia autohtonă?
Avem actori foarte buni.
Avem scenarii bune.
Dar singurul lucru pe care l-aş schimba este perioada în care se întâmplă. Adică suntem în 2015 şi încă se mai fac filme din perioada comunismului. Or fi sechelele trecutului, dar gata. Haide să o punem şi noi de nişte filme ale vremurilor pe care le traversăm acum! Cum a fost, de exemplu, serialul „Umbre”. Un serial mai bun decât multe lăbăreli americane. Mi-ar plăcea să apară şi sezonul 2, că sunt curioasă ce se întâmplă.
Cât despre filme româneşti pe care le-am văzut şi care mi-au plăcut, recomand „California Dreamin`”, „Eu când vreau să fluier, fluier”, „Terminus paradis” şi „Amintiri din epoca de aur”.
• Ce cauţi la un film?
Depinde de gen. La comedii caut să râd până mă dor muşchii abdomenului. La psihologice caut să mă atingă într-un fel, să aprindă nişte beculeţe, să stingă altele, să-mi dea de gândit. La filmele cu sport caut munca multă pe care o presupune succesul şi organizarea. La SF-uri caut ce alte filme n-au exploatat încă. Dar la toate caut concepte noi.
• Care e filmul la care te gândeşti chiar acum?
Lucy. Mi-a venit în minte apropo de întrebarea anterioară şi conceptele noi pe care îmi place să le descopăr.
Dau leapşa mai departe către Roşu Direct (pentru filme cu şi despre sport), Diana Neaţă, Diana Solomon, Gabi (colegul de la revista Flawless) şi CinEmil 😉
Uhh. Chiar o sa raspund la asta 😀
Abia astept sa vad raspunsurile si sa ma inspir din ele. ^_^
DONE!
Ohhhh… mulțumesc! O să răspund și eu când prind un pic de timp liber!
Nu e grabă, take your time 😀 Eu o scrisesem de mult dar uitam mereu să o public.