Skip to content
Menu
Ioana Radu
  • Home
  • Contact
  • Categorii
    • Adv. & Stuff
    • Cărţi
    • Diverse
    • Review produse & servicii
    • Women’s World
Ioana Radu

Vrei produse tradiţionale dar n-ai timp să le prepari?

Posted on 22/01/201622/01/2016

Nu ştiu cum e să fii gravidă, dar ştiu ce înseamnă să te trezeşti cu greţuri din alte cauze medicale. Pentru cele care experimentează prima variantă, adică sarcina, măcar există un lucru la care te gândeşti, că în maxim câteva luni dispar greţurile. Şi oricum nu le suporţi doar pentru tine, ci pentru puiul de om care se formează la tine în burtică. Indiferent de câte murături trebuie să mănânci în cele 9 luni, important este că o faci pentru o cauză bună. Vecina mea, câtă vreme a fost gravidă, îşi făcuse stoc de borcane cu murături de la Coşul de Legume.

Cosul de Legume este afacerea unei familii de tineri care s-au gândit să facă o schimbare şi să promovoze bucatele româneşti. Atât pentru cei care ar mânca nişte murături bune sau o zacuscă fără chimicale (precum cele din supermarketuri), cât şi pentru cei care îşi doresc din când în când să mai simtă gustul autentic românesc.

muraturi castraveti in otet

Acum, iarna, la mare căutare sunt castraveţii muraţi în oţet sau în saramură, dar şi gogonelele. Sunt persoane care chiar nu vor să se complice pentru vreo două borcane, aşa că aleg să le cumpere. Sau persoane care lucrează prea mult şi nu au timp să pună murături, aşa că aleg să cumpere de la astfel de antreprenori, mizând pe calitatea românească. De pe site-ul cosuldelegume.ro se poate cumpăra aşadar direct de la producător.

Mă uitam pe site la roşiile în bulion şi mă gândeam că a fost o perioadă mare de timp în care eu şi prietenul meu cumpăram astfel de produse pentru sosul de paste. Ne place să-l preparăm noi, să ştim fiecare mirodenie pe care o adăugăm. Roşii în bulion pe care eu le tai cubuleţe mici, ceapă, un pic de muşchiuleţ sau bacon, piper şi ierburi aromate. O minunăţie de sos 😉

La fel de dus cumpărăm suc de roşii. Am văzut că pe site-ul Cosul de legume sucul de roşii se face mai mult la comandă, astfel încât să fie mereu proaspăt. Adică făcut din roşii proaspete, fără aditivi şi conservanţi. Sosul de roşii noi îl folosim la omletă. E o chestie pe care am învăţat-o de vreo doi ani, căci eu cât am fost mică nu mâncasem niciodată omletă cu sos de roşii. Dar acum, după ce am descoperit-o, n-aş mai renunţa la ea.

Cei care deţin afacerea Coşul de Legume au un bulion senzaţional. În plus, cam toate produsele lor au valoare nutriţională mare. Asta deoarece se pune foarte mare accent pe reţetele tradiţionale.

3 thoughts on “Vrei produse tradiţionale dar n-ai timp să le prepari?”

  1. cristina dragomir says:
    22/01/2016 at 15:15

    Cat respect merita oamenii care muncesc si fac astfel de produse! Ii iubesc si niciodata nu as negocia un pret cu ei sau cu producatorii, care cu adevarat producatori, din piata. Doar din mana lor mai avem sansa sa mancam ceva natural si gustos.

    Reply
  2. Aniela Deby says:
    22/01/2016 at 20:07

    Dacă nu am chef să fac anul viitor, știu măcar de unde să cumpăr 😀

    Reply
    1. Ioana Radu says:
      22/01/2016 at 21:01

      Exact aşa m-am gândit şi eu! 😀

      Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ioana Radu

Blogger acreditat Webstock 2015-2022.

Webstok

oglinda cu led

Agenda personalizata Web2Print

Stuff

Florin Filipescu, Hapi Riverwoman, StejarMasiv.ro

Follow me on Instagram ♥

terraioana

Ioana 💙
Hello, Barbie squad! 💕 Știai că mâine este Hello, Barbie squad! 💕 
Știai că mâine este ziua internațională a rujului? Găsește nuanța perfectă la notino_ro 💝.

p i n k k i s s e s 💋

#internationallipstickday #internationallipstickday💄 #notinoro #notinoromania #barbie #rujulperfect
#GunsNRoses #GNRworldtour2023 #GNRworldtour #welco #GunsNRoses #GNRworldtour2023 #GNRworldtour #welcometothejungle
Instagram post 17924747402733077 Instagram post 17924747402733077
Preparate românești de nota 🔟 într-un decor Preparate românești de nota 🔟 într-un decor fancy din apropiere de parcul Cișmigiu. 

Noua locație #LaCeaunuCrapat 📍 str. Luigi Cazzavillan

#explorebucharest #romanianfood #mancareromaneasca #cismigiu #bucharestfood
🥂 🥂
Acesta este un semn să nu uiți de SPF! 😂😘 Acesta este un semn să nu uiți de SPF! 😂😘

Găsește-ți produsul preferat la notino_ro 🛍️.

#SPF #SPF50 #batonSPF #notino #NotinoRomania
Load More... Follow on Instagram

Bloguri:

ioanaP.RO, StejarMasiv.ro, Florin Filipescu, Flawless, Piratul cinefil, Cartim, Dark Passion, Adizzy, Aniela Deby, Bogdan Stanciu, Alina lui Brumarel, Locuri de Munca.

• Politica de confidențialitate •



Licenţa Creative Commons
Această operă este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire - Distribuire-în-condiţii-identice 3.0 România Creative Commons. Preluarea textelor se face DOAR cu citarea sursei, în limita a 300 de caractere. La sfârșitul fiecărei preluări trebuie să existe un link do-follow către acest blog.
©2025 Ioana Radu | WordPress Theme by Superb WordPress Themes